Canlı Sohbet, Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi – Mahsen.Org Site haritası nedir Site haritası nedir detaylı bir şekilde bilgi edinin

Site haritası nedir

admin     14-03-21     Sohbet Odaları     Site haritası nedir     91 Defa Okundu

Site Haritası Nedir?

Bir çok web sitesi sahibinin merak ettiği konulardan biriside Site haritası nedir, Site haritası ne işe yarar? Haklı olarak bu soruların cevaplarını merak ediyorlar. Web Sitesi Haritası evet önemli bir konudur ve sitelerinizin arama motorları açısından önemli oldukça büyüktür. Örnek verecek olursak mesela siz bilmediğiniz bir yerin adresini bulmadığınız da konuma bakarak gidiyorsunuz. Işte tamda budur site haritasının önemi. Arama motorlarıda sitelerinizi bulmak için konum kullanmak ister bizler buna site haritası yada diğer adıyla sitemap diyoruz. Site haritası ne işe yarar sorusunu sanırım basit bir anlatımla anladınız. Site haritası, sadece ana domaini değil aynı zamanda site içerisindeki url linkleride kaydedip arama motorlarına yol gösterir.

Site Haritası‘nın içeriği de, bu URL’leri içeren XML dosyalarından oluşmaktadır. Web sitenize yol haritası işlevi sağlayan Site Haritası, temel web sayfalarınızın hızlı bir şekilde Google’da bulunmasını sağlar ve bu nedenle SEO açısından da web siteniz için oldukça faydalıdır. Arama motorlarının indexlenme aşamasında da oldukça önemlidir. Bu sayede, arama motoru botları sitenizi daha iyi anlar ve tanır.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası nasıl oluşturulur sorusunun buyurun cevabına bakalım. Öncelikle Google Search Console‘a giriş yapmanız gerekir. Ancak buraya giriş yapmak için öncelikle bir GoogLe hesabınızın olması gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra giriş yapıyorsunuz ve Google sizden bir mülk oluşturmanızı ister. Buradaki mülkten kasıt web site adresinizdir. Mülkünüzü oluşturduktan sonra google doğrulama yapmanız için size verilen doğrulama linkini sitenizin ana dizinine yapıştırmanız gerekecek ve yapıştırdıktan sonra doğrulmanızı yaparak artık sitenizi google’a kaydetmiş olacaksınız. Sonrasında site haritanızı oluşturabilirsiniz. Uzantı çoğunlukla XML olacaktır. Site haritası oluşturulduktan sonra artık arama motorları sitenizin hareketliliğine göre botlar yardımı ile sizleri ziyaret etmeye başlayacaktır. Fakat site haritası oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar vardır. Buyurun bunlar nelermiş aşağıda  birlikte bakalım.

Site Haritası Oluştururken Dikkat Etmeniz Gerekenler.

– Site haritasını oluştururken, URL’lerinizi kesinlikle düzgün girmeniz gerekir çünkü siz nasıl girerseniz google botları o şekilde algılayacaktır.

– URL’yi https://example.com/ biçiminde (www olmadan) veya ./mypage.html (göreli bir URL) olarak belirtmeyin.

– Dosyalarınızı UTF 8 olarak kodlayın.

– Birden fazla dil seçeneğiniz var ise; her biri için farklı URL oluşturun. Hreflang açıklamalarını kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bununla ilgili Google’ın sayfasından destek alabilirsiniz.

– Sayısal olmayan ve Latin alfabesinde yer almayan karakterleri kullanmayın.

– Bir sayfanın mobil ve masaüstü sürümleri için farklı URL’leriniz varsa, bir site haritasında yalnızca tek bir sürüme işaret etmeniz önerilir.

– Site Haritaları 50.000’den fazla URL içermemeli ve sıkıştırılmamış haliyle 10 MB’dan daha büyük olmalıdır.

Seo Nedir Seo Nasıl Yapılır?

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Mahsen.Org

Sohbet siteleri insanların sohbet odaları üzerinde bir araya gelerek sohbet edip, arkadaşlık kurması için aktif edilmiştir.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2021 Mahsen.Org - Tüm hakları saklıdır.