Canlı Sohbet, Chat Odaları, Mobil Sohbet Sitesi – Mahsen.Org Domain uzantısının önemi Domain uzantısının önemi

Domain uzantısının önemi

admin     15-03-21     Chat Odaları     Domain uzantısının önemi     69 Defa Okundu

Domain Uzantısının Önemi

Domain uzantısının önemi hakkında bilgi vermek için buradayım. Yanlış bilinen yada hiç bilinmeyen bilgilerinizi tazelemek istedik. Domain uzantıları aslında sitelerin türünü ve ne amaçla kurulduğunu belli etmek için adlandırılmıştır. Fakat site kuracak kişiler bu ince noktadan ziyade etrafında duyduğu yada gördüğü uzantıyı almak için çaba sarfetmektedirler. Hemen hemen bu uzantıları hepimiz çok iyi biliyoruz. Aslında bilinmeyen yada daha doğrusu tercih edilmeyen bir çok uzantı mevcut. En çok tercih edilen uzantılar, Com, Net ve Org‘tur. Fakat kişiler genellikle com uzantısını tercih ediyor fakat alacakları domain isminde com uzantısı dolu olursa net uzantısını tercih ediyor. Aynı şekilde net uzantısı dolu olursa bu seferde org uzantısı tercih ediliyor. Yanlız yukarıda dediğim gibi her uzantının kullanış amacı birbirinden farklıdır. Peki ama bu uzantılar neye göre belirlenir buyurun beraber bakalım.

Domain Uzantıları Hangi Anlamı Taşımaktadır?

Hemen hemen hepimizin ilk tercihi şüphesi Com uzantısıdır. Fakat bu uzantıyı sadece kişisel olarak çok kullanan olduğu için bizlerde büyük önem taşımaktadır. Com uzantısı, Türkçe ‘de “ticari” anlamına gelen “Commercial” kelimesinin kısaltmasıdır. Yani .Com uzantılı bir site adı duyduğumuzda bunun ticari amaçlı bir site olduğunu düşünmemiz mantığıyla yola çıkılmıştır. Fakat ticari amaç olsun olmasın herkes tarafından tercih edilmesi haliyle com uzantısını değerli kılmıştır. Net uzantısı, Türkçe ‘de ağ, şebeke anlamına gelen “Network” kelimesinin kısaltması. Bu da internet ve iletişim hizmeti sunan firmaların web sitelerinin uzantısı olacağı mantığıyla yola çıkıldı. Fakat net uzantısı com uzantısı dolu olduğunda alternatif olarak alınmaya başladı. Aslında fark ettiysenin kullanım amaçları oldukça farklıdır. Org uzantısı, Bu uzantının mantığı da aynı yani Türkçe ‘de organizasyon anlamına “Organization” kelimesinin ilk 3 harfinden oluşuyor. Amacı ise kar amacı gütmeyen dernekler, sivil toplum kuruluşlarına ait web siteleri için yola çıkılmıştı. Fakat com ve net uzantıları dolu olduğunda aynı şekilde alternatif uzantı olarak alınıyor. Yani arkadaşlar kısacası bütün hepsinin kuruluş amacı farklıdır. Sadece popülerlik sıralaması diyebiliriz. Bunun dışında hiç bir uzantı diğerinden üstün özelliğe sahip değildir. Arama motorları gözünde de aynı bu şekildedir. Sitenizi kurarken uzantının amacına bakarak isimi oluşturun.

Sitemi Googleda Nasıl Yükseltirim?

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?Mahsen.Org

Sohbet siteleri insanların sohbet odaları üzerinde bir araya gelerek sohbet edip, arkadaşlık kurması için aktif edilmiştir.

Sosyal Medya

Sizde hemen bizi takip edin!

© Copyright 2021 Mahsen.Org - Tüm hakları saklıdır.